Saunové procedury

Zvyšujte obranyschopnost organismu

Účinky saunování

Saunování

Saunování má na lidský organismus velice blahodárný vliv, ne jen že dochází k relaxaci a uvolnění, ale díky vyplavování toxinů z těla ven i detoxikaci. Pravidelným saunováním se člověk může zbavit bolestí hlavy, zad a kloubů. Inhalace horkého vzduchu je dobrá pro alergiky, astmatiky a při onemocnění horních cest dýchacích. Z kosmetického hlediska, dochází vlivem tepla, k vyššímu prokrvení a otevření kožních pórů, a tím k rychlejšímu odplavení nečistot z kůže, dá se tak předejít i kožním alergiím. Má příznivé účinky na nespavost. Správným saunováním se zvyšuje obranyschopnost organismu a dá se tak předejít běžným chorobám nebo chřipce. Saunování se nedoporučuje po vyčerpávající celodenní námaze, bezprostředně po jídle nebo naopak nalačno, při již propuknutých virózách nebo zánětlivých onemocnění, u srdečních chorob, při častých výskytech ekzémů nebo při menstruaci. Ženy v těhotenství si saunování mohou dopřát, až po konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Finská sauna

Původní finská sauna vypadala jako letní chata. Topilo se v ní dřevem a čekalo se, až ji horký kouř, který se valil z kamen, zahřeje. Poté se kouř z chaty vyvětral a saunování mohlo začít. V dnešní době se využívají moderní finské sauny, které jsou vytápěné elektrickými kamny, na kterých jsou položeny rozžhavené lávové kameny. Teplota uvnitř sauny by se měla pohybovat okolo 80-­100°C, může být i více. Vzduch by měl být suchý, aby nedošlo k případnému popálení parou. Pro zvýšení vlhkosti vzduchu se polévají lávové kameny vodou, tím dojde i k prudkému navýšení teploty. Pro maximální relaxační zážitek ze saunování je vhodné používat kvalitní esence do sauny.

Účinky vybraných esencí

  • borovice – antiseptická, dezinfikuje a čistí vzduch, vhodná při rýmě a nachlazení.
  • citron – při bolesti hlavy, infekci dýchacích cest, snižuje krevní tlak, povzbuzeje trávení a příznivě působí na pleť.
  • eukalypt – působí protivirově, snižuje horečku a posiluje imonitní systém, napomáhá hojení ran, ulevuje při bronchitidě, senné rýmě a zánětech čelních dutin.
  • heřmánek – uvolňuje a uklidňuje, podporuje tvorbu červených krvinek a zvyšuje tak obranyschopnost organismu.
  • máta peprná – povzbuzuje žaludeční činnost, zmírňuje nevolnost, povzbuzuje mozkovou činnost
  • meduňka – je antidepresivní, snižuje horečku, pomáhá při zažívacích potížích, povzbuzuje srdeční činnost.
  • smrk – antiseptický, posiluje nervy a krevní oběh, vhodný při chřipce a nachlazení.

Finská sauna (tzv. suchá) – teplota v kabince 80 – 110°C. Relativní vlhkost cca 20%.
Bio – vlhká bylinná sauna – teplota v kabince 40 – 50°C. Relativní vlhkost cca 65%.
Solná sauna – teplota v kabince 50 - 70°C. Relativní vlhkost 30 – 60%.

Doporučená delka saunování

  • dospělá osoba …………..8 – 15 min
  • děti ………………………..….3 – 8 min

4 fáze saunování

I.fáze – fáze před saunováním, hygienická očista,použití WC,svléknutí.
II.fáze – prohřívání – pobyt v potírně – sezení či ležení na různých lavicích, klidné chování a klidné dýchání – zásadně nosem a pozvolna.
III.fáze – ochlazení - použijeme sprchu, polévací kbelík, bazén s chladnou vodou nebo Kneipovu metodu – ochlazování nejprve dolních končetin, poté horních končetin. Sprchování zad a přední stranu trupu.
IV.fáze – závěr saunování - po poslední fázi se dokonale osprchujeme, dopřejeme si odpočinek, doplníme minerály, vodu a vitamín C.

Počet jednotlivých II. fází saunování určuje celkový efekt

1x = iritační (dráždivé)
2x = tonizující (povzbudivé)
3x = relaxoční (uvolňující)
4x = inhibiční (útlumové)
5x = exhaustivní (únavové)